Permalink

1

Chewy Granola Bars

granola1Did you know that a box of thirteen custom granola bars costs $38? $38! That’s enough for a reasonably fancy dinner with a cocktail. Or two paperback books. Or a cute blouse on ModCloth. Or anything on BuzzFeed’s list of “27 Way More Awesome Things To Buy With $38 Than Facebook Stock.” In short, too much money for granola bars when making them from scratch takes ten minutes, not counting baking time. You can pick the dried fruit, nuts, and other ingredients you like in the amounts that you like without dropping a lot of money and sacrificing your tastes to a store-bought bar in a box.

But are they healthy? Well, not “healthy” per se, but they taste damn good. My recipe calls for brown sugar, honey, and even the dreaded corn syrup, but you can experiment with other sweeteners and food glues. For example, Mark Bittman uses nut butter and honey to sweeten his bars and hold them together.

granola4My bars do have plenty of dried fruit, oats, and nuts, so at least they have some fiber…right? Have my breakfasts all this week been at least somewhat healthy? Please say yes so that I can continue to eat them at my desk with a smug grin on my face that says, “Yes. I made this myself.” A grin that hides the amount of sugar and corn syrup I used and the fact that I packed the bar in a non-compostable piece of plastic wrap.

I don’t think I’m just talking about granola guilt anymore. Continue Reading →